На території Закарпаття у багатьох місцях можна зустріти поодинокі кущі дерену або невеликі його зарослі у лісі. На території с. Черна росте ціла плантація , розміром більше 15 гектарів . Виникає питання: звідки тут узявся цей чародій, якщо Батьківщиною його є Середня Азія?
Існує декілька версій. Перша – плантацію було засаджено угорцями у 12 – 14 столітті.
Друга версія – кизил було посаджено у той час, коли на території Угочанської жупи бушувала чума і деякі села майже повністю вимерли. Сюди було пере направлено переселенців із найрізноманітніших куточків тодішньої імперії.
І третя версія – на території королівського замку жив і працював відомий учений Бенедикт Комяті, що переклав угорцям на їх рідну мову Святе Письмо. Кизилова плантація – це результат його експерименту та діянь. Крім науки, вчений займався лікарською практикою, і з кизилу виготовляв ліки.
Та як би там не було, а плантація у Черні насьогодні є дійсно своєрідним і унікальним куточком не лише Закарпаття , а й України.
Кизиловий продукт- дуже цінний не лише харчовий продукт, а й лікарський засіб. Це вітаміни та мінерали, які є дуже корисні для людського організму. В селі з давніх – давен його використовували при лікуванні нарізноманітніших недуг – крові, серця. Сік із плодів кизилу тонізує організм. І що цікаво: досить побути 30 хвилин під цим деревом – одержиш заряд енергії на тиждень. Існує навіть така приказка: де кизил росте, там лікаря не треба. Тож перш ніж відправитися на відпочинок подумайте : краще рідної природи нічого немає.
Немає коментарів:
Дописати коментар